Szkody na pojeździe

Miałeś wypadek? W Twoje auto uderzył inny samochód? Jesteś poszkodowany i zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC sprawcy pokryje wszystkie szkody? Podpowiadamy, jak przebiega wycena szkody i jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.

Stłuczka i co dalej?

Po kolizji należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Po zgłoszeniu Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Wcześniej, po 7 dniach, powinieneś spodziewać się wizyty rzeczoznawcy, który oceni wartość szkody na Twoim aucie i oszacuje kosztorys naprawy. Jeżeli jednak uszkodzenie jest niewielkie, często wystarczą tylko ich dokładne zdjęcia, które wyślesz do rzeczoznawcy.  

Szkoda na pojeździe odszkodowanie

Wysokość odszkodowania z OC sprawcy

Warunkiem otrzymania odszkodowania z OC sprawcy jest uznanie odpowiedzialności odszkodowawczej przez ubezpieczyciela. Jeżeli uszkodzony pojazd nie nadaje się do naprawy lub nie opłaca się go naprawiać, mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. Jeżeli jednak auto nadaje się do naprawy, ubezpieczyciel zakwalifikuje szkodę jako częściową.

Wartość odszkodowania, którą będzie szacował ubezpieczyciel, powinna wyrównywać wartość szkody. W przypadku szkody częściowej odszkodowania powinno nam wystarczyć na naprawę uszkodzonego auta. Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą i uzna, że samochodu nie opłaca się naprawiać, wówczas odejmie od wartości wraku wartość auta sprzed wypadku. Różnica będzie wartością Twojego odszkodowania.

Potrzebujesz fachowej pomocy w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy?

Za co powinien zapłacić ubezpieczyciel?

Często zapominamy się, że odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, o które można się ubiegać. Inne świadczenia to:

  • koszty holowania uszkodzonego pojazdu,
  • koszty parkowania pojazdu,
  • koszt wynajmu pojazdu zastępczego,
  • utrata wartości handlowej.

Naprawa czy gotówka?

Ubezpieczyciel może rozliczyć się z Tobą bezgotówkowo lub wpłacić pieniądze na wskazane przez Ciebie konto. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego wybierasz warsztat, w którym chcesz naprawić auto, a towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą. Dobrze, jeśli wybierzesz warsztat, który współpracuje z ubezpieczycielem – wtedy unikniesz zbędnych formalności.

Zaniżone odszkodowanie z OC – jak złożyć reklamację?

Szkoda na pojeździe

Bardzo często ubezpieczyciele zaniżają wysokość należnego Ci odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku, kiedy np. obliczają odszkodowanie na podstawie zamienników, a nie oryginalnych części, zaniżają stawki godzinowe warsztatu, zaniżają wartość samochodu i zawyżają wartość wraku czy nie uwzględniają kosztów auta zastępczego.

Od każdej takiej decyzji ubezpieczyciela możesz składać reklamację. Jak to zrobić? W piśmie reklamacyjnym musisz wskazać ubezpieczycielowi, z jakimi decyzjami się nie zgadzasz. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno uzasadnić swoje stanowisko. Sam możesz przedstawić mu wyliczenia świadczące o wyższej wartości szkody lub poprosić o pomoc i opinię niezależnego rzeczoznawcę. Jeśli to nie pomoże, możesz zgłosić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o interwencję w Twojej sprawie lub wejść na drogę postępowania sądowego.

Zaniżone odszkodowanie z OC - ubezpieczyciel zaniżył wysokość należnego odszkodowania i nie wiesz jak złożyć reklamację?